10. 02. 2023

Soupeř v kole A1/2/23: NH Ostrava

Ve druhém kole nadstavby nás čeká další regionální derby s Ostravou

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. 

Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava. 

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Pak nastal postupný "ústup ze slávy" a Enháčko sbíralo jen místa v druhé polovině tabulky. Nejlepší umístění posledních šesti sezón je 10. místo, na němž skončili ostravští basketbalisté také v ročníku 2021/22.

Po této sezóně odešli Ubilla, Vann, Heinzl, Antonio a Nábělek, místo nich se v Ostravě nově hlásili guardi Evan Milligan a Malik Morgan (oba USA), rozehrávači Matej Majerčák (Slovensko) a David Jakel a mladý guard Matyáš Janů (20 let). K těmto posilám se přidal také křídelník Oleksandr Belikov z Ukrajiny a od konce listopadu také pivot Sukhmail Mathon (USA), který nahradil Evana Milligana.

K hlavním tahounům celku nejmladšího trenéra KNBL Adama Cholevy patří cizinci, hlavně Bosňan Aleksandar Radukić, Malik Morgan a Sukhmail Mathon, kteří spolu se slovenským rozehrávačem Matejem Majerčákem a Ukrajincem Oleksandrem Belikovem tvoří údernou sílu Ostravy. Po dlouhých letech se ostravští basketbalisté probojovali do elitní nadstavbové skupiny A1 a naplňují svůj cíl, kterým je postup do play-off. 

Daří se jim i v zápasech s Opavou, když nejprve v prosinci vyloupili opavskou pevnost 92:83 a výhru slavili i v odvetě v Ostravě po výsledku 77:66. Proto vstupují do nadcházejícího zápasu v roli favorita. Ta je ještě umocněna rozrůstající se marodkou našeho týmu. Filip Zbránek stále nemůže nastoupit kvůli problémům s holení, s virózou bojuje Jakub Mokráň a po zápase s Nymburkem má pohmožděný kotník Radek Kouřil.

Ostrava měla první nadstavbový zápas s Pardubicemi odložen, takž do skupiny A1 vstoupí až nyní. Její dosavadní bilance je vyrovnaná: 11 výher a 11 porážek.

"S Novou hutí to máme letos 0:2. Chceme se vyhnout předkolu play-off, proto povinnost velí v Ostravě vyhrát. Soupeř letos hodně posílil a je favoritem. Nicméně v derby toto mnohdy neplatí a v sobotu bychom to rádi potvrdili," nevzdává se předem Petr Czudek.

Podobný názor má i Radek Farský: "Ve středu jsme předvedli excelentní poločas proti Nymburku. Když výkon alespoň z části zopakujeme po celé utkání, nejsme bez šancí. Ostrava nám už letos ukázala svou sílu, máme jim co vracet. Jedeme do Ostravy s pokorou, ale také s vědomím, že každý je v této sezoně porazitelný."

Zápas 2. kola nadstavby A1 NH Ostrava - BK Opava se hraje v sobotu 11.2.2023, v ostravské hale Tatran se začíná v 17:30 hod. Očekává se souboj nejen na palubovce, ale také v hledišti, kde budou mít naši basketbalisté jistě vydatnou podporu svých věrných fanoušků.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.