08. 02. 2022

Soupeř v kole A1/3/22: BC GEOSAN Kolín

Sérii tří výher se naši basketbalisté pokusí prodloužit v domácím zápase s Kolínem

Basketbal se v Kolíně začal hrát už v roce 1935, ale první oficiílní klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. Získal již i bronzovou medaili a to v roce 2012. 

V předposledních čtyřech ročnících KNBL se Kolín vždy probojoval do play-off. V minulé sezóně svádlěl těžké semifinálové boje s naším týmem, nakonec jsme postoupili do finále po výsledku 3 - 2. Kolín pak přetlačil Brno a slavil zisk dalšího ligového bronzu.

Po sezóně odešli Skinner, Wallace, Torreborre, Somberg a Pekárek, který týmu vypomáhal v konci sezóny a přesunul se do sousedních Pardubic. Kariéru pak ukončil veterán David Machač. Tým naopak posílili Pavol Lošonský, Michal Mareš a Robert Rožánek, jen dva zápasy pak v dresu Kolína strávil Devin Thomas.

V prosinci rozšířili kolínské řady 191 cm vysoký Američan Ian Rogers DuBose, pro kterého je to první evropské působení a také Nigerijec Tarekeyi Andrew Edogi, který si v Evropě již užil angažmá v Turecku, Francii a Estonsku.

Tarekeyi Edogi ale odehrál v Kolíně pouhé dva zápasy. To Ian DuBose jich stihl šest, ale i on pak z Kolína odešel a hned po něm sáhl nováček z Jindřichova Hradce.

Jednoznačným lídrem týmu trenérské dvojice Filip Rytina a Miroslav Sodoma je Adam Číž. Ten má na kontě v průměru 20.1 bodu, 7.1 asistence a 4.4 doskoku (val. 22.7) a je druhým nejlepším střelcem a druhým nejlepším nahrávačem dosavadního průběhu KNBL. Zdatně mu sekundují Jakub Petráš, který je druhý v doskocích za Mattiasem Markussonem, a Pavol Lošonský.

Kolínu patří 6. příčka tabulky při bilanci 12 - 11. Kolín nezačal skupinu A1 dobře, když podlehl doma Hradci Králové 80:86, zápas s USK mají Medvědi odložen. Bez Adama Číže prohráli čtvrtfinále poháru v Brně 72:103.

Medvědům máme co vracet, protože jsme prohráli nejen v říjnu v Kolíně 81:92, ale také v lednu doma 89:94. To ostatně potvrzují i názory před zápasem.

"Čeká nás první domácí utkání ve skupině A1. Chceme potvrdit velmi důležitou výhru z Brna. S Kolínem to máme v této sezóně 0:2, takže jim máme co vracet. Kolín hraje velice chytrý basketbal. Motorem týmu je Adam Číž, který již po zranění nastoupí," řekl Petr Czudek, který se již objeví na opavské lavičce.

"Po vleklém problému se zády jsem naskočil do zápasů. Zítra přijede Kolín, který nás v závěru základní části na naší půdě porazil. To nechceme znovu připustit a plně se koncentrujeme na utkání proti tradičnímu nepříjemnému soupeři. Věřím, že přijdou diváci a poženou nás za výhrou," doplnil trenéra Jakub Slavík.

Kolín ale nechce odjet z Opavy s prázdnou. "Opava si vítězstvím v Brně uhájila 2. místo v tabulce, jejich hra se pod zaskakujícím trenérem Kryštofem Vlčkem zvedá zápas od zápasu. Každopádně my už jsme v této sezóně v Opavě zvítězili a uděláme vše pro to, abychom to zopakovali. Uvidíme, v jaké sestavě nastoupíme, ale i tak chceme bojovat o vítězství," zdůraznil ambice Medvědů Filip Rytina.

Opava nastoupí bez Kryštofa Kavana a Jirky Štěpánka, nejistý je start Radima Klečky, který má problém s operovaným kolenem.

Utkání 3. kola nadstavbové skupiny A1 BK Opava - BC GEOSAN Kolín se hraje ve středu 9.2.2022 se začátkem v 18:00 hod. 

Protože nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle Ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek, prosíme o prokazování provedeného očkování tak, jak bylo dosud zavedeno.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.