14. 02. 2023

Soupeř v kole A1/3/23: BC GEOSAN Kolín

Prohru s Ostravou se naši basketbalisté pokusí napravit v zápase s Kolínem

Basketbal se v tomto městě začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. Získal již i dvě bronzové medaili a to v roce 2012 a 2021. 

V posledních pěti ročnících KNBL se Kolín vždy probojoval do play-off. V minulé sezóně ale vypadl již ve čvrtfinále s Ústím nad Labem a obsadil konečné páté místo.Po sezóně odešli jen Kristopher Martin a Robert Rožánek, ovšem kádr doplnila trojice Ondřej Šiška, litevský pivot Džiugas Slavinskas a Lamb Autrey a na trenérskou židli usedl Adam Konvalinka. 

Lamb Autrey se ale dlouho v Kolíně neohřál a přesunul se do Hradce Králové. Džiugas Slavinskas se zase počátkem února zranil, takže Kolín na poslední chvíli posílil kádr o Lukáše Stegbauera, který přichází z Jindřichova Hradce.

Tradičním lídrem týmu je Adam Číž, ale skvělé výkony odvádějí také Džiugas Slavinskas, Jakub Petráš nebo Ondřej Šiška. Medvědi zatím do nadstavby nezasáhli, jejich zápasy prvních dvou kol byly odloženy. Kolínská bilance je tak zatím ta ze základní části, tedy 12 - 10. V sobotu si tak alespoň "střihli" čtvrtfinále Českého poháru, v němž porazili Pardubice 87:76 a probojovali se do Final 4.

Kolín se letos zúčastnil také Alpe Adria Cupu. V něm postoupil ze skupiny z druhého místa, ale ve čtvrtfinále byla nad jejich síly rakouská Vienna. 

S Medvědy máme s této sezóně zatím úspěšnou bilanci 2 - 0, když jsme vyhráli jak v Kolíně (80:75), tak i doma (102:80). Na to by měli naši kluci navázat, protože jinak nám začne reálně hrozit předkolo play-off.

"Čekají nás v rychlém sledu dva domácí zápasy. Po nevydařeném derby v Ostravě chceme doma ukázat svou sílu a předvést divákům "náš" basketbal. Marodka, která nás omezovala v minulých zápasech, se vyprazdňuje. Věřím, že dokážeme zvítězit," říká Petr Czudek.

Podobný názor má i Martin Gniadek: "Minulá dvě utkání jsme nehráli špatně, ale bohužel bez vítězství. Pokud zítra nastoupíme kompletní, tak věřím ve šťastný konec ke spokojenosti diváků. Liga je hodně vyrovnaná a do konce základní části je ještě spousta utkání, která mohou postavení v tabulce přeházet ve prospěch kohokoli."

Zranění Filip Zbránek a Radovan Kouřil již začali s tréninkem, ale jejich start je přesto nejistý.

Věřme, že s pomocí skvělých fanoušků naši basketbalisté ukončí minisérii dvou porážek ve skupině A1 a ve středu nakročí k obratu a postupnému posunu tabulkou vzhůru.

Utkání 3. kola nadstavby A1 BK Opava - BC GEOSAN Kolín se hraje ve středu 15.2.2023, začíná se v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.