11. 02. 2022

Soupeř v kole A1/4/22: USK Praha

Ve čtvrtém kole nadstavby nás čeká celek USK Praha

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V minulé sezóně vypadli ve čtvrtfinále s Brnem, když po dramatických bojích podlehli 2 - 3 na zápasy a obsadili konečnou 5. příčku. 

Po sezóně odešli Domagoj Proleta, Ondřej Sehnal, Michal Mareš, Matěj Dáňa a také Blake Schilb, který týmu pomáhal v konci sezóny. Nově se naopak objevili rozehrávač Nathaniel West (USA), jeho krajan Kyle Mangas a české křídlo Tomáš Kyzlink. Místo Dina Repeši usedl na trenérskou židli Američan Josh King.

Tomáš Kyzlink ale na konci roku 2021 odešel na zahraniční angažmá, naopak v těchto dnech se z angažmá v Řecku vrací Radek Farský, který by se v sestavě Sov mohl objevit již proti Opavě.

Po odchdu Tmáše Kyzlinka jsou klíčovými hráči týmu, který je Kyle Mangas je s průměrem 19.4 bodu třetím nejlépe střílejícím hráčem tohoto ročníku KNBL, Nathaniel West (17.9) je pak šestý. Z ostatních hráčů podávají dobré výkony také Jan Štěrba a Marek Vyroubal.

Pražané zahájili nadstavbu domácí prohrou 88:109 s Brnem, jejich zápasy s Kolínem a Hradcem Králové byly kvůli kovidové nákaze odloženy. USK je zatím na 6. místě tabulky s bilancí 12 - 1. Na naše kluky ale nečeká žádná lehká práce.

"Na Folimance je specifické prostředí, kde se soupeřům nehraje dobře. Zítra to nebude jiné. Hrajeme o druhé místo, takže jedeme za výhrou. Chceme napodobit Brno, které v Praze dokázalo zvítězit. USK posílil o Radka Farského, který určitě přinese do týmu novou energii," řekl k zápasu Petr Czudek.

Trenéra doplnil Jan Švandrlík: "V minulém zápase proti Kolínu se nám vše dařilo. Víme, že se to nemusí znovu podařit v Praze. Pokud však nic nepodceníme a odvedeme na obou polovinách hřiště to, co umíme, tak zvítězíme."

I trenér Sov Josh King ale věří v úspěch svého týmu: "Poslední týden jsme byli kompletní a měli možnost dobře trénovat. Klíčem je samozřejmě zastavit Šiřinu s Kouřilem z perimetru, ale také giganta Markussona pod košem. Jenže tam jsou další zkušení jako Gniadek, Jurečka a další. Proto to bude víc o nás a naší hře. Teď máme několik porážek v řadě, ale když začneme hrát dobře, tenhle problém se dřív nebo později začne řešit sám. V sobotu se pokusíme odrazit od dobrého výkonu."

USK tedy bude kompletní, Opavě bude chybět Radim Klečka a operovaný Jirka Štěpánek. Ve středu proti Kolínu zahrálo výborně všech 10 hráčů na palubovce. Věřme, že tomu tak bude i v sobotu v Praze.

Utkání 4. kola nadstavbové skupiny A1 USK Praha - BK Opava se hraje v sobotu 12.2.2022 a začíná v 17:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.