15. 02. 2022

Soupeř v kole A1/5/22: Královští Sokoli

V pátém kole nadstavby hostíme celek z Hradce Králové

Klub vznikl již v roce 1924 jako Sokol Hradec Králové Pražské předměstí 2. Tento rok se také považuje za začátek organizovaného basketbalu v Hradci Králové. Hradec Králové si zahrál i nejvyšší soutěž, naposledy v sezóně 1993/94. Dlouho byl hegemonem druhé nejvyšší basketbalové soutěže, ale až čtvrtý pokus v baráži o KNBL byl úspěšný, když Sokoli udolali Jindřichův Hradec.

Po záchraně v baráži a 9. místě v nedokončené "covidové" sezóně vyřadili Sokoli v předkole play-off 2020/21 Děčín, ale ve čtvrtfinále vypadli právě s Opavou 0 - 3 na zápasy. 

Po sezóně tým opustili Lošonský, Barač, Halada, Koloničný, Brožek a Chlumecký, přišli naopak forward Ozren Pavlović (Chorvatsko), centr Nikola Vujović (Srbsko), guard Nikola Pešaković (Srbsko), křídlo David Škranc, rozehrávač Adam Goga a mladý rozehrávač Jan Bubeníček (16 let), který ale na svoji šanci stále čeká.

Reprezentanti krajského města z východu Čech zatím plní předsezónní předpoklady a v tabulce skupiny A1 jsou na 4. místě s bilancí 13 - 11. Nadstavbu zahájili výborně, když vyhráli v Kolíně 86:80, jejich zápasy s Ústím a USK pak byly odloženy. 

V minulém kole dlouho trápili mistrovský Nymburk, když nakonec prohráli jen 80:90. A v pondělí si v odloženém zápase 22. kola základní části vyšlápli na třetí Brno, které porazili 86:75.

Lídry celku trenéra Lubomíra Peterky jsou Peda Stamenković, Ozren Pavlović, Nikola Pešaković, Peter Sedmák a David Škranc. Peda Stamenković je navíc hráčem s nejvíce asistencemi na zápas v KNBL (7.9).

Je tedy patrné, že na nás čeká velmi těžký soupeř, který už dávno není "otloukánkem" Kooperativa KNBL. Nic na tom nemění ani skutečnost, že jsme zatím se Sokoly ještě neprohráli. I letošní bilance je pro nás příznivá: v říjnu jsme doma vyhráli 112:59, v prosinci jsme v Hradci Králové slavili výhru 101:77.

"Hradec v dohrávce základní části dokázal porazit Brno a odehrál vyrovnané utkání ve skupině A1 proti Nymburku. Tým je v pohodě a je nebezpečný všem. My bychom rádi navázali na poslední domácí utkání s Kolínem a nechceme připustit překvapení. Skupina A1 je zatím velmi vyrovnaná a doufám, že zítřejší utkání přitáhne diváky," řekl k nadcházejícímu zápasu Petr Czudek.

Ani Mirek Kvapil soupeře nepodceňuje: "V sobotu v Praze to z naší strany nebyla žádná hitparáda. Doma chceme předvést naší hru a rádi bychom pokračovali ve vítězné sérii. Kvalitu Hradce si uvědomujeme a jdeme do utkání plně koncentrovaní."

Nic předem nevzdává ani hradecký trenér Lubomír Peterka: "Poslední výhra s Brnem byla velmi cenná. Navíc jsme i přes absenci Nikoly Pešakoviče podali sebevědomý, týmový výkon, který bychom si chtěli přenést i do dalšího utkání s Opavou. Třetí těžký zápas v pěti dnech ale bude již hodně cítit. Pomoci nám může naše dobré psychické rozpoložení, které dokáže dodat dost energie navíc. Opava je zpět na vítězné vlně. Jen tak se zaskočit nenechá, obzvlášť na domácí palubovce. My se však o další překvapení pokusíme."

Hradec Králové se bude muset zřejmě opět obejít bez Nikoly Pešakoviće, na straně Opavy by měli chybět pouze rekonvalescenti Jiří Štěpánek a Kryštof Kavan. Chybět ale určitě nebudou skvělí opavští fanoušci, kteří bývají tím pověstným šestým hráčem.

Utkání 5. kola skupiny A1 KNBL BK Opava - Královští Sokoli Hradec Králové se hraje ve středu 16.2.2022 s tradičním začátkem v 18:00 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.