04. 03. 2023

Soupeř v kole A1/5/23: Sluneta Ústí nad Labem

Po reprezentační přestávce jedeme do Ústí nad Labem

První zmínky o basketbalu v Ústí nad Labem se datují do roku 1946. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Poslední postup do nejvyšší soutěže se konal v roce 2011, od té doby hraje Ústí NBL stále. 

Celkem odehrálo Ústí v nejvyšší soutěži 24 sezón. Na nejlepší umístění v historii klubu dosáhly Pandy v minulé sezóně. Ve čtvrtfinále vyřadili Kolín 4 - 1, pak ale padli s Nymburkem 0 - 4. V boji o bronz nakonec po divoké sérii podlehli Brnu 1 - 2.

Po úspěšné sezóně tým opustili Autrey, Spencer, Joseph a Fait, který ukončil vrcholovou basketbalovou kariéru. Přišli naopak Američané rozehrávač Jordan Callahan, guard Krishopher Martin a křídlo Steven Haney, rozehrávači Martin Nábělek, Vojtěch Zajíc (21 let), Jan Žalud (17 let), guard Ondřej Chlupsa (19 let), forward Petr Krupka (19 let).

V týmu trenéra Jana Šotnara už ale nepůsobí Callahan a Haney a ani mladí Ondřej Chlupsa a Petr Krupka, naopak se nově objevili pivot Maishe Dailey a rozehrávač Tony Hicks.

Nevětšími oporami týmu trenéra Jana Šotnara jsou Spencer Svejcar (4. nejlepší střelec KNBL), Krishopher Martin, Tony Hicks a Ladislav Pecka. Za zmínku stojí také průměrných 9.7 doskoků Delvona Johnsona, který je zatím nejlepším "doskakovačem" tohoto ročníku KNBL.  

Ústí se ve druhé části sezóny rozjelo. Jeho dlouhou vítěznou sérii uťaly až před reprezentační pauzou Pardubice a tento čtvrtek v tom pokračoval Nymburk, kterému Pandy podlehly 58:96. Ústí tak figuruje na 5. místě skupiny A1, když má bilanci 15 - 10 a odložený zápas 1. kola s Kolínem k tomu.

"Po reprezentační přestávce pokračuje skupina A1 pátým kolem. Ústí hraje letos velmi dobře a nečeká nás v neděli nic lehkého. Máme soupeři co vracet, jelikož nás vyřadil ve čtvrtfinále Českého poháru. Do Ústí je hodně dlouhá cesta, ale již jsme tam dokázali několikrát zvítězit. O to se pokusíme i tentokrát," nevzdává se předem Petr Czudek.

Podobný názor má také Radovan Kouřil: "Sílu soupeře jsme poznali naposledy v Českém poháru. Jedeme do Ústí s respektem a s vědomím, že v okleštěné sestavě nemáme co ztratit. Domácí se po vysoké prohře v Nymburce budou snažit vytáhnout a my se jim v tom pokusíme zabránit."

Náš rozehrávač naráží na to, že na lavičce bude v Ústí nad Labem chybět nemocný Radek Farský. Uvidíme, zda se i bez něho podaří našim basketbalistům vylepšit letošní bilanci s Ústím, která je zatím i s čtvrtfinále Českého poháru 1 - 2.

Utkání 5. kola skupiny A1 KNBL Sluneta Ústí nad Labem - BK Opava se hraje v neděli 5.3.2023, začíná se v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.