07. 03. 2023

Soupeř v kole A1/6/23: Basket Brno

Po neúspěšné misi v Ústí nad Labem hostíme lídra skupiny A1.

Celek Basket Brno navazuje na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu. Byl založen v roce 2013 a jde stále výkonnostně vzhůru. V předminulé sezóně bylo Brno čtvrté, v té loňské bralo bronzovou medaili, když po semifinálové prohře s Opavou 1 - 4 porazili v boji o 3. místo Ústí nad Labem 2 - 1.

Po sezóně skončil s vrcholovým basketem slovenský rozehrávač Roman Marko a přesunul se do role generálního manažera. Z Brna odešli Madden, Mickelson, Djuricić a Jansa. Tým naopak posílili forward Kameron Jamal Chatman (USA), křídlo Matěj Rychtecký (18 let), power forwardi Jaroslav Kubín (22 let), Milan Stráněl (16 let) a křídlo Joanis Koulisianis (17 let).

Koulinasis ale v Brně brzy skončil, stejně jako před sezónou zkoušený C.J. Aiken. Z kádru odešla i jedna z opor Ukrajinec Oleksandr Mischula, kterého ze smlouvy vykoupil kyperský tým Keravnos Strovolou. V týmu se naopak znovu objevil kanadský pivot Danilo Djuričić a nejnověji na pozici 2 Randy Lechard Culpepper. 

Poslední posilou týmu trenéra Lubomíra Růžičky se pak v těchto dnech stal reprezentační nováček James Karel Kárník, který nasázel Černé Hoře v posledním zápase kvalifikace o MS 11 bodů.

Brno má zatím skvělou sezónu. S bilancí 20 výher a 7 porážek vedou brněnští basketbalisté nadstavbovou skupinu A1 a probojovali se také do Final 4 Českého poháru, když ve čtvrtfinále vyřadili mistrovský Nymburk 90:72.

Největšími oporami dosavadního průběhu KNBL jsou Kameron Chatman (15.7 bodu, val. 17.1) a Viktor Půlpán (11.0 bodu, 6.9 doskoku, 6.1 asistence, val. 20.2). Prosazuje se také Richard Bálint, který má trojkovou úspěšnost 44.1 %, a Randy Culpepper, jehož úspěšnost z perimetru je dokonce 48.6 %.

Opava je v opačné situaci. Prohráli jsme 6 zápasů z posledních 8 a bojujejme o to, abychom se vyhnuli předkolu play-off. Snad jediným pozitivem nadcházejícího souboje s Brnem je to, že jsme vyhráli jak v Opavě (86:77), tak i v Brně (95:76). 

Pro Opavu by mělo hrát také domácí prostředí a skvělí fanoušci. Všichni věří, že na ně jejich příznivci přes dosavadní nepříliš úspěšnou sérii nezanevřeli a že je podpoří opavským "žlutým peklem".

Na fanoušky spoléhá i Jakub Slavík: "Doma se dá hrát a vyhrát s každým. Když se zbavíme školáckých chyb, které jsme produkovali v Ústí, tak můžeme Brno potrápit. Věřím, že diváci budou opět naším šestým hráčem na palubovce a že to společně zvládneme."

Petr Czudek favorizuje soupeře, ale naději neztrácí. "Po porážce v Ústí nás čeká domácí utkání s vedoucím týmem tabulky. Pokud chceme dosáhnout na konečné šesté místo po skončení nadstavby, musíme doma zvládat i utkání s celky jako je v současné době Brno. Nejsme favority, ale výkon z Ústí, zejména na útočné polovině, nám dává jistou šanci," řekl opavský trenér, který bude asi stále postrádat nemocné Radka Farského a Mirka Kvapila. O jejich případném startu se rozhodne až před zápasem.

U příležitosti Mezinárodního dne žen jsme připravili ve spolupráci s Květinovou dílnou Anděl pro prvních 50 žen, které dorazí na zápas s Basketem Brno, pozornost v podobě květiny.

Květinovou dílnu Anděl, která nabízí celou škálu služeb v oblasti květin včetně jejich rozvozu, můžete navštívit na adrese Krnovská 104, Opava.

Partnerem utkání je OZP | pro zdravý život v každé vteřině.

Utkání 6. kola nadstavbové skupiny A1 BK Opava - Basket Brno se hraje ve středu 8.3.2023, začátek je v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.