02. 03. 2022

Soupeř v kole A1/7/22: Sluneta Ústí nad Labem

První část nadstavby zakončí naši basketbalisté zápasem v Ústí nad Labem

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Poslední postup do nejvyšší soutěže se konal v roce 2011, od té doby hraje Ústí NBL stále. 

Celkem odehrálo Ústí v nejvyšší soutěži 24 sezón. Nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V minulém ročníku přešly Pandy přes předkolo play-off, ale ve čtvrtfinále podlehly Nymburku a skončily na osmém místě.

Po této sezóně odešli Hanes, Haymond, Rakočevič a Stegbauer, přišli naopak rozehrávač Jahmal Jones (Kanada), power forward Delvon Johnson (USA) a křídlo Tomáš Bohuslav. V říjnu ještě posílil Pandy Američan Brandon Alston. Jahmal Jones ale vydržel pouze do listopadu, nahradil ho jeho krajan Alejandro Kaleb Joseph.

Ani Brandon Alston ale už v Ústí nehraje, když po konci ve Slunetě v polovině února přešel do Kolína. Místo něho se v sestavě Pand objevil jeho krajan Delano Spencer.

Tahouny týmu trenéra Jana Šotnara jsou hlavně Lamb Autrey, Delvon Johnson, Ladislav Pecka a Spencer Svejcar. Ústečtí jsou s bilancí 14 - 14 již na 5. místě tabulky skupiny A1, což by jim na konci nadstavby zaručovalo, že se vyhnou předkolu play-off. Tam také budou chtít určitě zústat.

V posledních kolech se Pandám dařilo. Nejprve porazili doma Kolín 78:71, poté vyhráli v Praze nad USK 94:88. Reprepauzu pak využili k dohrávce 2. kola skupiny A1 a zvítězili v Hradci Králové přesvědčivě 113:91.

S Ústím to máme v této sezóně zatím 1 - 1. Doma jsme zvítězili 80:67, venku jsme ale Pandám podlehli 65:78. Z toho je vidět, že na naše kluky čeká na severu Čech velmi těžká práce.

"Čeká nás utkání po reprezentační přestávce, ve které se nám žel neuzdravili všichni hráči. V minulém utkání v Ústí se nám nedařilo, ale zítra chceme navázat na vítěznou sérii před pauzou a pozvat opavské diváky na nedělní utkání s Nymburkem. Věřím, že i v okleštěné sestavě vyhrajeme," řekl k utkání Petr Czudek.

Trenéra doplnil Radovan Kouřil: "Zase nás čeká dlouhé cestování. Je to vždy o tom, jak se s tím popereme. Ústí má šikovné cizince a určitě nás bude chtít potrápit, ale vzhledem k postavení v tabulce musíme brát roli favorita."

Náš trenér narážel na nedobrou zdravotní situaci v týmu. Potíže se zády se opět ozvaly Kubovi Slavíkovi, Radim Klečka má problémy s třísly, Jirka Štěpánek rehabilituje po operaci kotníku, s prvními tréninky teprve začal Kryštof Kavan.

Uvidíme, jak se dlouhá cesta a zúžený kádr podepíší na našem výkonu v Ústí nad Labem. V boji o konečnou druhou příčku před play-off ale potřebujeme každou výhru.

Utkání 7. kola skupiny A1 Sluneta Ústí nad Labem - BK Opava se hraje ve čtvrtek 3.3.2022 od 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.