10. 03. 2023

Soupeř v kole A1/7/23: BK Armex Děčín

Po výhře nad lídrem pojedeme na půdu třetího celku tabulky, kterým je Děčín

Basketbal se v tomto městě začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovali děčínští basketbalisté v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. V letech 2015 - 2019 pak měli v Děčíně "dobu stříbrnou", neboť se vždy, s výjimkou ročníku 2017/18, dostali do finále, v němž také vždy podlehli Nymburku.  

Minulé sezóny už ale příliš úspěšná nebyly. Předloni Děčín vypadl v předkole play-off s Hradcem Králové a obsadil až 10. místo. Loni se sice přes stejný tým dostal z předkola do čtvrtfinále, ale po porážce 0 - 4 s Nymburkem skončil celkově osmý.

S Děčínem se poté rozloučili Šiška, Osaikhwuwuomwan, Alston, Galloway a Vlasák, příchod naopak hlásili rozehrávač Anthony Walton (USA), centr Igor Josipovič (Bosna), power forward Petr Macháč a mladíci guard Karel Rajchl (17 let) a forward Oliver Žižka (17 let). Sestavu pak ještě začátkem února posílil Američan Dontae Bruner (USA, 207 cm), který přišel z pražské Slavie.  

Zatím největšími oporami týmu trenéra Tomáše Grepla jsou Ty Nichols, Anthony Walton, Matěj Svoboda a děčínský kapitán Tomáš Pomikálek, který se do sestavy vrátil po dlouhodobé absenci, zaviněné zraněním.

Děčín má v letošní sezóně zatím skvělou fazónu. V tabulce mu patří 3. místo s bilancí 18 výher a 10 porážek. V minulém kole vyhráli děčínští basketbalisté na horké půdě Pardubic 84:70. K nejlepším hráčům týmu trenéra Tomáše Grepla patří Ty Nichols, Anthony Walton a Tomáš Pomikálek, který se vrátil po dlohodobé absenci, způsobené zraněním.

Sobotním zápasem zakončíme první část nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL ročníku 2022/23. Naše bilance s Děčínem je v tomto ročníku vyrovnaná. V základní části jsme nejprve v Děčíně podlehli těsně 63:65, v odvetě doma jsme pak slavili jasnou výhru 97:80, když ještě v poločase jsme ale prohrávali 42:46.

Děčín sice bude v nadcházejícím utkání favoritem, ale naši nic nevzdávají, zvláště když by měli být, což je v této sezóně poměrně neobvyklé, v kompletní sestavě.

"Zajíždíme do Děčína, který bojuje o třetí příčku v nadstavbě A1. V minulém kole Děčín vyhrál na palubovce Pardubic, my jsme porazili první Brno. Nejsme favoritem, ale pokud se chceme posouvat nahoru, musíme vozit body i z venkovních zápasů," ví své Petr Czudek.

Podobně to vidí také Filip Zbránek: "V Děčíně to je vždy boj o každý balón. Nejinak tomu bude i v sobotu. Jsme po dlouhé době v kompletní sestavě, tak se jedeme poprat o tolik potřebné body ve vrcholící skupině A1."

Utkání 7. kola nadstabvové skupiny A1 BK ARMEX Děčín - BK Opava se hraje v sobotu 11.3.2023, začíná se v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.