04. 04. 2023

Soupeř v kole A1/8/23: ERA Basketball Nymburk

K dohrávce 8. kola skupiny A1 pojedou naši basketbalisté do Nymburku

Začátky basketbalu v tomto městě se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Po vstupu bratří Janstů se ale tento celek rychle dostal do nejvyšší soutěže.

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 18 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru.

Už tradičně nastala po sezóně velká obměna kádru. Vojtěch Hruban zamířil k londýnským Lions, MVP minulé sezóny Jerrick Harding do španělské Manresy a Colbey Ross do Varese. V týmu už v nové sezóně nejsou ani Gorjok Gak a Logan Routt. 

K dovršení všeho odešel do ruského Krasnodaru i se svým asistentem Juricou Žužou také trenér Aleksander Sekulić. Jeho místo zaujal Lotyš Roberts Štelmahers. Ten ale u týmu vydržel pouhé 2 měsíce a koncem října ho vystřídal Láďa Sokolovský s asistentem Pavlem Budinským.

První hráčskou posilou se stal americký rozehrávač Kamau Stokes, který působil naposledy v maďarském Körmendu a byl výraznou postavou v maďarské lize a nejlepším střelcem svého týmu. V KNBL ale odehrál jen jediný zápas. Dalším do týmu byl rodák z Virginie Nate Watson, pro kterého to je první působení v zahraniční. 

Přišli také pivot Litevec Rapolas Ivanauskas, šestadvacetiletý křídelník Eric Lockett (USA) a jeho krajan Gerel Simmons. Po rychlém konci Sterlinga Gibbse, který odehrál jen dva zápasy, se na rozehrávce ještě objevil Kanaďan Marek Klassen.

Tím ale "hráčotřesení" v Nymburce neskončilo. Odešel Ivanuskas, odešel také Klassen, jen na dva zápasy se v týmu objevil Američan DeRiante Jenkins, koncem ledna přišel také americký rozehrávač Cory Reeves, který ale odehrál také jen dvě utkání. Spolu s ním začal v Nymburce hrát také jeho krajan James Boeheim, který se v kádru udržel. Poslední akvizicí v nymburském kádru se pak koncem března stal rozehrávač Evan Gilyard.

Z toho je vidět, že se dlouholetý hegemon české ligy i v nadstavbě stále hledá. Nymburská bilance tomu odpovídá, když mistr již ztratil 10 zápasů a zvítězil ve 23 případech. I tato v jiných sezónách nevídaná bilance mu stačí na 1. místo tabulky, na němž vystřídal doposud vedoucí Brno.

V minulé sezóně jsme Nymburk porazili celkem třikrát, v té letošní máme ale bilanci vzájemných zápasů 0 - 3. V boji o vyhnutí se předkolu by nám první letošní výhra nad Nymburkem hodně pomohla. Na venkovních palubovkách se nám ale v poslední době nedaří, navíc Nymburk je přes letošní bilanci stále velmi silný.

Inspirací by pro nás mohl být tým Nové Huti, který v minulém kole i v silně oslabené sestavě zdolal doma Nymburk vysoko 94:76. V Nymburku to ale bude asi jiný příběh. Přesto se naši nevzdávají předem, i když start Jakuba Šiřiny je stále nejistý.

"Do konce nadstavbové části nám zbývají tři utkání s prvními třemi týmy tabulky. Pokud hráči Nymburka zůstanou ve svých tělech, tak máme zítra šanci na úspěch," naráží na výsledek z Ostravy Petr Czudek.

A Mirek Kvapil dodává: "Nymburk jsme letos ještě neporazili, proto se o to pokusíme zítra. Už nám nezbývá mnoho zápasů, takže jsou před námi poslední tři šance, jak se posunout v tabulce na kýžené třetí místo."

Dohrávka 8. kola skupiny A1 ERA Basketball Nymburk - BK Opava se hraje ve Sportovním centru ČUS ve středu 5.4.2023, začíná se v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.