22. 04. 2023

Soupeř ve čtvrtfinále PO/23: Basket Brno

V neděli a v pondělí zahájí naši basketbalisté v Brně čtvrtfinále play-off KNBL 2022/23

Celek Basket Brno navazuje na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu. Byl založen v roce 2013 a jde stále výkonnostně vzhůru. V předminulé sezóně bylo Brno čtvrté, v té loňské bralo bronzovou medaili, když po semifinálové prohře s Opavou 1 - 4 porazili v boji o 3. místo Ústí nad Labem 2 - 1.

Po sezóně skončil s vrcholovým basketem slovenský rozehrávač Roman Marko a přesunul se do role generálního manažera. Z Brna odešli Madden, Mickelson, Djuricić a Jansa. Tým naopak posílili forward Kameron Jamal Chatman (USA), křídlo Matěj Rychtecký (18 let), power forwardi Jaroslav Kubín (22 let), Milan Stráněl (16 let) a křídlo Joanis Koulisianis (17 let).

Koulinasis ale v Brně brzy skončil, stejně jako před sezónou zkoušený C.J. Aiken. Z kádru odešla i jedna z opor Ukrajinec Oleksandr Mischula, kterého ze smlouvy vykoupil kyperský tým Keravnos Strovolou. V týmu se naopak znovu objevil kanadský pivot Danilo Djuričić a nejnověji na pozici 2 Randy Lechard Culpepper. Další posilou týmu trenéra Lubomíra Růžičky se pak stal reprezentační nováček James Karel Kárník.

Počátkem dubna se ale zranil Danilo Djuricić (zlomená ruka a zřejmě konec sezóny) a Brno před pár dny angažovalo třicetiletého Američana jménem Sir´Dominic Pointer. Ten byl roce 2015 byl draftován do NBA týmem Cleveland Cavaliers z 53. pozice, avšak nejlepší ligu světa si nikdy nezahrál. Jeho posledním působištěm byl kyperský Apoel Nicosia.

O druhém místě Brna nakonec rozhodly vzájemné zápasy s Nymburkem, ale i druhá příčka je dobrým odrazovým můstkem v play-off. Brněnští nakonec zakončili dlouhodobou soutěž s bilancí 25 - 11 a jejich ambice jsou v této sezóně vysoké. 

Největšími oporami dosavadního průběhu KNBL jsou Kameron Chatman (16.2 bodu, val. 17.5) a Viktor Půlpán (10.7 bodu, 6.7 doskoku, 6.0 asistence, val. 19.6). Prosazuje se také Richard Bálint, který má trojkovou úspěšnost 37.9 %, a Randy Culpepper (průměr 12.3 bodu na zápas, trojky 36.8 %).  

Naši basketbalisté museli projít předkolem play-off, v němž nakonec vyřadili celek SK Slavia Praha. Po nepovedeném zápase v Praze dali ve středu výborným výkonem najevo, že se ve čtvrtfinále pokusí o překvapení.

"Předkolo play-off proti pražské Slavii nám vzalo mnoho psychických i fyzických sil. Na druhou stranu jsme zůstali v zápasovém rytmu. Pokud chceme naplnit předsezónní cíl, kterým je boj o medaili, musíme uspět proti silnému Brno. Uvědomujeme si kvalitu soupeře, ale našim úkolem je přivést vítězství z venkovní palubovky. V nadstavbě ani v předkole se nám to nepovedlo, tak nyní máme další možnost," naráží na prokletí palubovek soupeřů Petr Czudek.

"Play-off je jiná soutěž než základní a nadstavbová část. Tam se může stát cokoli a my chceme úspěch. Známe sílu soupeře, ale po postupu z předkola se nám zvedlo sebevědomí a toho se budeme snažit využít," přidává kapitán Jakub Šiřina.

I v Brně budou mít naši basketbalisté diváckou podporu. Klub vypravuje autobus, někteří jistě pojedou po vlastní ose a studentů z Opavy je v Brně také určitě dost. K postupu musí naši alespoň jednu výhru z venku přivézt, tak uvidíme, zda se jim to podaří.

V Brně se hraje v neděli 23.4.2023 a v pondělí 24.4.2023, začátky obou zápasů jsou v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.