25. 05. 2023

Soupeř ve finále KNBL 2022/23: BK Armex Děčín

Velké finále začíná, v souboji na 3 vítězství si to rozdáme s děčínskými Válečníky

Basketbal se v Děčíně začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovali děčínští basketbalisté v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. V letech 2015 - 2019 pak měli v Děčíně "dobu stříbrnou", neboť se vždy, s výjimkou ročníku 2017/18, dostali do finále, v němž také vždy podlehli Nymburku.  

Minulé sezóny už ale příliš úspěšná nebyly. Předloni Děčín vypadl v předkole play-off s Hradcem Králové a obsadil až 10. místo. Loni se sice přes stejný tým dostal z předkola do čtvrtfinále, ale po porážce 0 - 4 s Nymburkem skončil celkově osmý.

S Děčínem se poté rozloučili Šiška, Osaikhwuwuomwan, Alston, Galloway a Vlasák, příchod naopak hlásili rozehrávač Anthony Walton (USA), centr Igor Josipovič (Bosna), power forward Petr Macháč a mladíci guard Karel Rajchl (17 let) a forward Oliver Žižka (17 let). Sestavu pak ještě začátkem února posílil Američan Dontae Bruner (USA, 207 cm), který přišel z pražské Slavie.  

Zatím největšími oporami týmu trenéra Tomáše Grepla jsou druhý nejlepší střelec KNBL Ty Nichols (18.8 bodu na zápas), Matěj Svoboda, děčínský kapitán Tomáš Pomikálek a Anthony Walton, který je s průměrným indexem 21.6 druhým nejužitečnějším hráčem letošního ligového ročníku a také nejlepším nahrávačem (zápasový průměr 7.3 asistence).

Děčínu patřila po dlouhodobé části třetí příčka, když vyhrál 23 zápasů a ve 13 odešel poražen. Mezitím si ještě vybojoval svůj první pohárový triumf, když ve finále FINAL 4 porazil Brno 87:74.

Ve čtvrtfinále KNBL si Válečníci vcelku bez problémů poradili s ostravskou Novou Hutí, kterou vyřadili 4 - 1 na zápasy. V semifinále to už bylo jiné, jejich souboj s Pardubicemi se protáhl na sedm zápasů. Rozhodlo domácí prostředí, neboť oba týmy si držely "svůj hrad", takže po posledním výsledku 90:69 v Děčíně postoupil do finále tým ze severu Čech.

Jestliže Opava má nejlepší publikum v republice, pak v Děčíně je určitě to druhé nejlepší. Jejich "Maroldovka" bývá pravidelně hodně naplněná a máme-li u nás "žluté peklo" v Děčíně zase mají své "bílé peklo". O důstojnou atmosféru finálových bojů tak bude určitě postaráno.

"Postupem do finále jsme splnili jeden z našich předsezónních cílů. Děčín je, podobně jako my, podporován velkou fanouškovskou základnou. Určitě bude vyprodáno. Doma se zdá být soupeř neporazitelný. Série je pouze na tři vítězná utkání, což znamená, že každé vítězství je důležitější než v sérii na čtyři vítězství. Pokud chceme dosáhnout úspěchu, musíme bezpodmínečně vyhrát jednou venku a dvakrát doma," uvědomuje si Petr Czudek.

A Jakub Mokráň dodává: "Dosáhli jsme velkého úspěchu postupem do finále. Když už jsme tam, tak chceme úspěch dokončit. Musíme podat soustředěné výkony jako ty vítězné v celém play-off. Děčín zatím ve čtvrtfinále ani v semifinále doma neprohrál. Chceme tuto sérii přerušit a pokračovat v porážení favoritů."

Finále se hraje na tři vítězné zápasy jednoduchým systémem 1 - 1 - 1 - 1 - 1. První utkání BK Armex Děčín - BK Opava je na programu již v pátek 26.5.2023 v Děčíně od 18:30 hod. 

Nedělní odveta v Opavě začíná 28.5.2023 v 17:10 hod. Třetí zápas se hraje v úterý 30.5.2023 v Děčíně od 18:30 hod.

Případný čtvrtý zápas by byl na pořadu ve čtvrtek 1.6.2023 v Opavě od 19:45 hod., poslední utkání by se hrálo v sobotu 3.6.2023 v Děčíně od 16:00 hod. 

Poněkud nestandardní začátky zápasů jsou z důvodu přenosů České televize, která má v plánu vysílat všechna finálová klání.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.