10. 09. 2020

Start KNBL s covidem

Již jen desítky hodin chybí do startu KNBL 2020/21, ale situace se může změnit každým dnem

Již jen desítky hodin chybí do startu KNBL 2020/21, ale situace se může změnit každým dnem.

Zatím jsou přijata některá opatření. Bohužel pro fanoušky to bude znamenat i určitá menší omezení kapacit v jednotlivých halách, kde nebude možné využít všechna místa v hledišti.
   
"Kooperativa NBL je na covid připravená. Na schůzi klubů jsme se domluvili na přesných pravidlech při organizaci utkání, před nimi i po nich. Základem je, že kluby se zavázaly dodržovat všechna nařízení státu a krajských hygienických stanic. Nad rámec těchto pravidel jsme si domluvili i vlastní hygienická a bezpečností pravidla, týkající se dezinfekcí, nošení roušek a chování na hřišti i mimo palubovky, což vše kluby jednohlasně schválily," informoval předseda Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč.

Mezi tato pravidla patří mimo jiné i to, že není povolen jakýkoli kontakt fanoušků s hráči, což například znamená nemožnost "plácání si" dlaněmi po zápase.

"My jsme limitovaní kapacitou nejvýš 500 lidí na sektor s vlastním vchodem. I když je ale rozdíl hrát venku a v hale, ta pravidla už jsou vyzkoušená. My řešili i takové detaily, jako zda hráč na střídačce má mít roušku, a protože i tady je rozdíl mezi náhradníkem ve fotbale a v basketu, tak hráč připravený na střídání už mít roušku nebude," informuje Kotrč. 

Všechny kluby nyní úzce spolupracují s příslušnými hygienickými stanicemi, a pokud by se někdo z týmu, potažmo z klubu covidem nakazil, ostatní kluby budou muset v takovém případě otestovat celý klub. "Jinak jsme ale preventivní testování před zápasy nenařizovali," doplňuje šéf klubové asociace s tím, že o případné karanténě pro celý klub může rozhodnout pouze hygienická stanice.

"Jistě máme obavy i z toho, že by musel do karantény celý tým a musela by se tak odkládat utkání, ale kluby se zavázaly odehrát maximum zápasů i v náhradních termínech a hodinách, případně i dopoledne a v náhradních halách," uvedl Kotrč.

NBL už dokonce diskutovala jako nejzazší variantu i vznik "bubliny" podobné té v americkém Orlandu, kde se nyní dohrává sezona NBA v jednom areálu bez přítomnosti diváků. 

"Zatím o tom jen mluvíme. Možná varianta to je, ale budeme věřit, že nás pandemie takto nezasáhne, zejména ne hned na začátku sezony. Vše budeme řešit podle aktuální situace. I když nejsme NBA, připustili jsme, že například nadstavba by případně mohla být odehrána na jednom místě formou turnaje. Budeme se nicméně snažit odehrát sezonu v maximálním počtu utkání a s využitím všech dostupných možností ji celou dokončit," ubezpečil Tomáš Kotrč.

Tolik tedy zatím výstupy z jednání Asociace ligových klubů NBL. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.