26. 09. 2018

Startuje Kooperativa NBL

Středeční předehrávkou druhého kola mezi Ústím a Parubicemi (79:96) byl odpálen 27. ročník Kooperativa NBL.

Středeční předehrávkou druhého kola mezi Ústím a Parubicemi (79:96) byl odpálen 27. ročník Kooperativa NBL, který může být podle řady znalců velmi zajímavý. Do bojů základní části vtrhnou v prvním kole, jež pěti zápasy zaplní netradičně nadcházející neděli (šlágr Nymburk – Beksa je odložen kvůli pardubickému duelu kvalifikace Ligy mistrů), i Královští sokoli z Hradce Králové. Ligový nováček tak naváže na svou jedinou sezonu ve federální lize a ještě jednu odehranou v české lize na začátku 90. let 20. století. 

Na startu NBL, jež je nyní i ligou účastníka světového šampionátu v Číně, stojí 120 českých hráčů včetně záplavy „mladé krve“, a také 42 cizinců, přičemž jen Ostrava a Olomoucko na maximum naplnily pětičlennou cizineckou kvótu, která může zasáhnout naráz do jednoho zápasu. Po 12 českých palubovkách bude běhat celkem 30 Američanů, dále i 4 Slováci, po dvou Slovincích a Kanaďanech a po jednom Gruzínci, Černohorci, Bosňanovi a Srbovi. Zahraničního kouče bude mít stejně jako v minulé sezoně pět týmů – Nymburk, Pardubice, Brno, USK a Olomoucko, byť kouči Hanáků Benáčkovi koluje v žilách i česká krev.

 Jedinou ryze českou sestavou zůstane už jen ta opavská, která si vůbec poprvé vyzkouší Ligu mistrů. Tu bude hrát opět i mistrovský Nymburk, na Pardubice čeká kvalifikace o LM a minimálně Europe Cup FIBA, Svitavy se chystají na odvetu prvního kola kvalifikace Europe Cupu a kvartet USK Praha, Děčín, Ústí a Brno si zopakuje Alpe Adria Cup, což znamená, že dvě třetiny ligy budou mít letos nějakou evropskou zkušenost.   

Novinkou je dílčí úprava hracího systému, kdy po 22kolové základní části následuje rozdělení na horních osm týmů a spodní čtyři celky pro nadstavbu, která se bude hrát dvoukolově ve skupině A1 a čtyřkolově v oddělení A2. Následuje předkolo play-off pro týmy na 7.-10. místě a poté play-off se čtvrtfinále a semifinále na 4 výhry a finále na 3 vítězství. Aktuální hrací systém byl podle vyjádření ředitele soutěže Zdeňka Ringsmutha zafixován na čtyři roky.

Po tříletce 2013-16, kdy už toto počítání užívala, se liga opět vrací k efektivnějšímu procentuálnímu vyjádření úspěšnosti týmů, která při nestejném počtu odehraných zápasů jednotlivých týmů přesněji odráží jejich aktuální situaci. Při bohatém zastoupení ligových celků v evropských pohárech a různých předehrávkách či dohrávkách by tak měla být praktickým nástrojem i pro fanoušky.

Druhou sezonu bude pokračovat centrální ticketing, na nějž NBL přešla loni jako první mezi tuzemskými kolektivními sporty. Vstupenky na zápasy si tak lze koupit v rámci jednotného systému a fanoušci tak mohou učinit například z webu soutěže NBL.cz.

Do už čtvrtého roku trvání vstupuje projekt Hráč měsíce, kdy po každém odehraném měsíci ligy jeho MVP jezdí po další čtyři týdny v luxusním voze Hyundai Genesis. Rovněž čtvrtou sezonu bude v běhu i unikátní statistika Kooperativa Faktor, měřící atraktivitu hry jednotlivých hráčů. Letos v ní bude navíc i jeden velký bonusový tahák! Jindřich Skrip, ředitel marketingu a vývoje produktů společnosti Kooperativa, jejíž jméno liga ponese už pátý rok, totiž vyzval Ladislava Pecku, nejlepšího Čecha ve Faktoru z minulé sezony, k velmi netradiční sázce.

Pokud ústecký power forward dokáže své třetí místo letos vylepšit a jako první Čech tuto statistiku ovládne, vyplatí mu Kooperativa namísto standardních 50 tisíc korun pro vítěze rovnou 100 tisíc! Ovšem pokud Pecka nezvítězí, promění se na Ústecku na jeden den v pojišťovacího agenta Kooperativy, a jeho úkolem bude uzavřít alespoň jednu smlouvu.

A jaká byla reakce ze strany vyzvaného?

„Přijímám,“ zavázal se Ladislav Pecka k velké „cirkusové bitvě“ zejména se zahraničními atlety v lize. Tím, který ovládl poslední ročník Faktoru, byl finský reprezentant Alex Madsen z USK Praha, jejž v létě angažovala euroligová Gran Canaria.       

Stálicí NBL bude i letos pestrá nabídka textů a videoobsahů na ligovém webu i jeho sociálních sítích. Fanouškům bude v halách k dispozici také letošní edice tištěného magazínu #tojebasketbal. A pro příznivce všelijaké show se na 30. prosince chystá nabitá All-Star Game. 

A nyní ještě horké novinky. Mezi ty patří soutěž „Molten zlatá píšťalka“ hodnotící ligové arbitry. Po každém odehraném měsíci budou vyhlášeni tři nejlepší sudí za sledované období a ten nejlepší bude následující měsíc pískat se zlatou píšťalkou.

Kooperativa NBL se připojí také k projektu České basketbalové federace „Bez faulu“, jenž je zaměřený na snížení agrese a hrubosti v hledištích, s obzvláštním důrazem na utkání mládeže. V rámci zápasů kategorie U12 budou diváci dostávat i různé dárky, jež budou součástí apelu na jejich maximální respekt ke všem aktérům a slušnost během utkání. 

Nejedna novinka přichází i z ranku audiovizuálního ztvárnění zápasů NBL. Ty z nabídky České televize změní svůj zaběhaný čas, a to na soboty a středy. Přenosy budou navíc obohaceny o speciální studio na pražských Kavčích horách, kde bude v ohnisku zájmu nejen hlavní zápas dne, ale i další souběžně hraná utkání.

K divákům se dostane i očekávaný internetový projekt „Studio basketbal“, který bude ligu pojímat netradiční formou skrze platformu TVCOM.cz. Vybraný duel (z kol, kdy nebude žádný přenos vysílat Česká televize) pak bude vždy snímaný na více kamer a bude doprovázen bohatým servisem a komentářem ze studia na pražské Královce, kde bude možné přepnout i na další utkání daného kola. Tento projekt dostane i vlastní webovou podstránku na adrese nbl.cz/tv.   

Kluby NBL se i v nové sezoně zapojí do Českého poháru. Ten se tentokrát odehraje bez instrumentu „divoké karty“ a vyvrcholí turnajem Final-4 v Novém Jičíně, který si tak připomene své nejslavnější časy, včetně titulu z roku 1999, u nějž jako klíčoví hráči stáli například dva současní ligoví trenéři Levell Sanders a Dušan Medvecký.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.