20. 09. 2022

Tisková konference před sezónou

O víkendu opavští podruhé vyhráli Federální pohár, v pondělí dopoledne uspořádali tiskovou konferenci, ve středu je pak čeká odjezd na kvalifikaci Basketbalové ligy mistrů.

Tiskovou konferenci zahájil Radim Vysocký, předseda představenstva klubu, který na začátku zhodnotil předchozí vydařenou sezónu. "I díky našim předchozím výsledkům jsme prodloužili spolupráci se všemi partnery, nikdo neodešel," uvedl Radim Vysocký a pokračoval: "Podařilo se nám dohodnout i s novými partnery, největším z nich je opavská firma ISOTRA, která bude mít své logo i na dresech."

Největším partnerem zůstává Město Opava, které financuje chod přípravek, mládeže a provoz haly. "Asi jako všude se budeme muset vypořádat s nárůstem cen energií, provoz haly je finančně náročný, ale ve spolupráci s městem to zvládneme," uvedl Vysocký.

Cílem pro letošní sezónu je opět účast v evropských pohárech, které jsou dobrou příležitostí pro propagaci města a kraje. Mimo to chce klub bojovat o co nejlepší umístění v domácí lize s cílem probojovat se do finále a obhajovat vítězství v Českém poháru.

Klub od 1.7. převzal pod svoji správu kromě provozu haly rovněž část s restaurací a hotelem. "Na hotelu jsou aktuálně ubytováni Ukrajinci, připravujeme hotel v postupných krocích tak, aby se postupně opět otevřel veřejnosti," řekl Radim Vysocký a dodal: "Na zápasy budou samozřejmě otevřeny bufety, následovat bude restaurace, wellness a nakonec i hotel. Rádi bychom zde díky komplexním službám přilákali juniorské kategorie basketbalové reprezentace či jiné sportovní kluby a akce."

V klubu po sezóně skončil ředitel Kamil Vajada, jehož kompetence a pravomoci převzal předseda představenstva a částečně i trenér Petr Czudek. "Kamil Vajda skončil jako ředitel i šéftrenér, děkuji za jeho odvedenou práci. Ve sportovní rovině ho nahradí David Klapetek, který dostal za úkol po dvou letech znovu nakopnout přípravky na všech deseti opavských základních školách. Na hale jsme měli všechny ředitele škol i učitele, kteří chod přípravek na školách kvitují," uvedl Vysocký a dodal: "Mimo přípravky se David Klapetek bude starat i o mládež až po U15. Týmy U17, U 19 a "B" tým bude na bedrech Kryštofa Vlčka."

Následně došlo i na otázku hráčských příchodů a odchodů: "Chtěli jsme v Opavě udržet Matyho Markussona, on však chtěl do vyšší soutěže a za lepšími podmínkami. Keenan Gumbs byl z Opavy nadšený, hlavně z atmosféry při finále. Chtěli jsme ho udržet, ale jeho agent mu zajistil angažmá v Maďarsku, kde mu nabídli dvojnásobně lepší podmínky, což jsme nebyli schopni dorovnat," vyjmenoval Vysocký.

Smlouva ukončil Martin Gniadek, který dal přednost civilnímu zaměstnání. "Byla to pro nás velmi špatná zpráva na začátku přípravy. Martin měl ještě roční smlouvu. My mu můžeme popřát jen hodně zdraví a štěstí v nové etapě. Bude nám hodně chybět na tréninku i v kabině," řekl trenér Petr Czudek a dodal: "Skončil i Radim Klečka. Zkusil s námi trénovat, ale zdravotní stav jeho kolenou mu nedovolí pokračovat."

S oběma hráči proběhne rozloučení v rámci prvního zápasu sezóny s Nymburkem, který je mimochodem 1000. zápasem Opavy v nejvyšší české basketbalové soutěži.

Tým tak potřeboval doplnit. "Museli jsme tým okysličit, přišli mladší talentovaní hráči Jakub Mokráň a Radek Farský, oba širší členové reprezentace," vyjmenoval trenér Petr Czudek a dodal: "Zahraniční posilou je pak Dontay Bassett, kterého vybral můj asistent David Zach. Měl by nám pomoci hlavně v útoku."

Kromě nových hráčů podepsal tříleté smlouvy i realizační tým.

Slovo si vzal po trenérovi i kapitán Jakub Šiřina: "Loňská sezóna byla nejvydařenější, co jsem v Opavě. Vyhráli jsme Federální pohár, podávali jsme konzistentní výkony a na konci sezóny jsme dokázali porazit Nymburk. Dvakrát jsme vyprodali halu a zvítězili i v Českém poháru. Škoda jen, že nám již nezbyly síly a nedokázali jsme Nymburk porazit i ve druhém domácím zápase finále."

Nový ročník Kooperativa NBL bude zřejmě vyrovnanější. "Do finále se chce dostat Brno, které navýšilo rozpočet a posílilo, velké ambice hlásí z Pardubic, o špici se bude rvát i Kolín. Svoji sílu neztratil Nymburk, ostatní týmy jsou trochu neznámou," zamyslel se opavský kapitán.

Opavu ještě před ligou čeká kvalifikace na Basketbalovou ligu mistrů. "Ve středu odjíždíme do Bělehradu, kde se kvalifikační skupina koná. Čeká nás zápas s vítězem střetnutí FMP Meridian a RIO Breogan. První tým skupinu hostí, čímž dává jasně najevo svoji chuť postoupit. Druhý tým byl loni čtvrtý v kvalitní španělské lize. Nečeká nás tedy nic lehkého," řekl na konec tiskové konference Jakub Šiřina a dodal: "Na zápas se půjdeme podívat, abychom věděli, co nás čeká. Před sezónou ve všech týmech dochází k obměnám hráčů a informací je tak méně, než v průběhu rozehrané sezóny."

Záznam tiskové konference

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.