• BK Opava
  • Novinky
  • Trenér Petr Czudek o posílení týmu, přípravě i pohárově Evropě

  28. 06. 2024

Trenér Petr Czudek o posílení týmu, přípravě i pohárově Evropě

Měsíční přípravný blok mají za sebou opavští basketbalisté. Tým rozhodně nelenil. Vedle tvrdého drilu absolvoval i několik charitativních akcí. Část kluků se zúčastnila i série turnajů tři na tři. Přípravu na nový soutěžní ročník odstartuje Opava pátého srpna. Na programu je i několik přípravných duelů s hodně zajímavými soupeři. Opavští také chtějí do pohárové Evropy. Vedení klubu přihlásilo tým do Severoevropské ligy (ENBL). Více už se sportovním ředitelem a trenérem BK Opava Petrem Czudkem v následujícím rozhovoru.

Petře, máte za sebou měsíc posezónní přípravy. Jaká byla?
Sezona nám většinou končívala na začátku června, kdy měli kluci dovolenou a pak přišel na řadu dojezd spojený s charitou a dalšími věcmi, které jsme nestíhali během sezony. Letos tomu bylo jinak. Vzhledem k nepovedené čtvrtfinálové sérii jsme skončili podstatně dříve. Najednou jsme měli celý květen prázdný. Stejně tak fanoušci. Po chvilce odpočinku jsme se vrhli do tréninkového procesu. Někteří hráči si léčili rány. Součástí tohoto časového období byla série turnajů 3 na 3. První jsme vyhráli, v dalších jsme obsadili páté místo. V Praze jsme do play-off nepostoupili kvůli horšímu skóre. V červenci nás čeká dovolená. V její druhé polovině už kluci pojedou podle individuálního tréninkového plánu, aby přípravu nezačínali od nuly.

Fanoušky budou určitě nejvíce zajímat změny v kádru.
Nováčkem je František Váňa, který rok nehrál, protože měl utrženou achilovku. Měl by skočit naplno do tvrdé přípravy. Uvidíme, jak bude jeho noha reagovat na zatížení.

Rozjednáno máme ještě pár hráčů, s kterými jednáme. Nic není ale dotaženo, proto nemá smysl jejich jména prozrazovat. Každopádně chceme tým oživit. Někdo může namítnout, že máme na soupisce dost hráčů, ti ale nejsou zcela na tom zdravotně v pořádku. Problémy s ramenem měl Radovan Kouřil. Radek Farský to samé, uvidíme, jak bude na zátěž reagovat Mirek Kvapil.

Otazníků je více, než bychom chtěli. Skončil Adam Pecháček, který si hledá angažmá. Martin Gniadek odešel do Nové huti Ostrava. Poloprofesionální smlouvu jsme nabídli Kryštofu Kavanovi s tím, že bude hrát za béčko a trénovat. On chce ale pokračovat v profesionální kariéře, tak se řeší jeho odchod.

Co mladí kluci z dorostu?
Budou hrát za béčko. Některým bude nabídnuta smlouva. To je třeba případ Davida Motyčky, který příští rok maturuje.

Jak to vypadá s přípravnými zápasy?
První zápas nás čeká jednatřicátého srpna, kdy na domácí palubovce budeme hostit slovenského mistra z Levic. Hraje se v sobotu, chceme na toto utkání pozvat fanoušky, partnery, udělat z toho takový významnější zápas, byť jde o přípravu. Dále se utkáme s Gliwicemi, což je výborný polský tým. Představíme se v Brně, v Litomyšli narazíme na Nymburk. Další možné soupeře dolaďujeme.

V Opavě je zvykem hrát v pohárové Evropě. Jak tomu bude letos, když jste už v lize vypadli ve čtvrtfinále?
Po konzultaci s vedením klubu a s FIBOU jsme se rozhodli do letošního ročníku FIBA Cupu nehlásit, a to proto, že koeficient České republiky je hodně nízký a tím pádem bychom neměli jistou skupinu.

Nechtěli jsme riskovat, že bychom vypadli v kvalifikaci a celý rok byli bez poháru. Rozhodli jsme se, že půjdeme do Severoevropského poháru, který je mimo FIBU. Jsou v něm zajímaví soupeři napříč Evropou. Do tohoto projektu bychom chtěli zasáhnout.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.