06. 05. 2018

Třetí semifinále opavští basketbalisté nezvládli

Po dvou výhrách v Pardubicích byla Opava naladěna na vítěznou vlnu. Třetí semifinálové klání na vlastní palubovce ovšem prohrála.

Po dvou výhrách v Pardubicích byla Opava naladěna na vítěznou vlnu. Třetí semifinálové klání na vlastní palubovce ovšem prohrála 90:104.

Třetí semifinále mezi našimi basketbalisty a Pardubicemi začali lépe hosté. Opavě se nedařilo v ofenzivě, což Východočeši dokázali trestat. Především pak Kamil Švrdlík, který rychle zaznamenal devět bodů a pod košem Slezanům zle zatápěl.

Bekse se dařilo a během první čtvrtiny dokázala svému soupeři odskočit až na rozdíl patnácti bodů. I díky úspěšnému dvojtaktu s faulem a následně i proměněné šestce z dílny Radovana Kouřila nebyla ztráta opavského výběru ještě propastnější. První periodu vyhrály Pardubice v poměru 27:15.

V té druhé se svěřencům trenéra Petra Czudka dlouho nevedlo. Našim hráčům nevycházeli útočné kombinace, propadávali v obraně a vypadalo to, že Beksa střádá rozhodující náskok. Pak ovšem nastal zlom a fantastické publikum hnalo svůj celek kupředu. Opavští najednou byli všude. Pálili přesně za tři, předváděli pohledné akce, vypichovali balony soupeři a rozdíl se ztenčil na minimum. Po prvním poločase dokonce mohlo být vyrovnáno. Závěrečná trojka Jakuba Šiřiny zároveň se sirénou však byla podle sudích neplatná. Rozehrávač Slezanů měl totiž pálit v době, kdy už druhá čtvrtina skončila. O přestávce tak platil stav 46:49.

Do druhé půle Slezané nevstoupili dobře. Zhruba čtyři minuty se nedokázali prosadit, kdežto pardubický protivník měl mířidla seřízeny přesně. Východočeši trestali opavské chyby a opět se jim povedlo navrstvit svůj náskok. Před závěrečnou čtvrtkou dokonce činil jednadvacet bodů. Na ukazatelích skóre totiž svítilo 56:77.

Další obrat podobně jako ve druhé čtvrtině se v závěrečné části nekonal. Pardubice s dostatečným vedením nedopustily žádné komplikace a došly si pro vítězství, čímž v semifinálové sérii snížily na průběžných 2:1. Nejlépe to nakonec střílelo hostujícímu Ondřeji Kohouti, jenž zaznamenal šestadvacet bodů. Zápas dospěl k výsledku 90:104.

„Podařily se nám vstupy do obou poločasů. V průběhu první čtvrtky jsme si vypracovali deseti až dvanáctibodový náskok. Dopouštěli jsme se ovšem chyb při přechodové fázi. Opava tak mohla jednoduše skórovat. O poločasové přestávce jsme si řekli, že musíme stejně vstoupit i do třetí čtvrtky a na naší obranné polovině se vyvarovat chyb. Dodrželi jsme to, co jsme si řekli a náš tým urval první bod v sérii,“ líčil pardubický kouč Tomáš Bartošek.

Jeho protějšek na opavské lavičce Petr Czudek pak ještě dodal: „Je těžké po dvou vítězstvích přidat další a vyhrát sérii nejkratším možným způsobem 4:0. Byli jsme svázaní, chyběla nám koncentrace a byli jsme všude pozdě. Jsem i rád, že se prohrálo. Všichni ti trenéři, kteří tvrdili, že zvítězíme ve čtyřech utkáních, budou zticha a my se budeme soustředit sami na sebe. Přece jenom hrajeme proti soupeři, který skončil druhý v základní části sezony, během které porazil také Nymburk. Příště musíme hrát jednodušeji. Na palubovce tentokrát byl pouze jeden tým – Pardubice.“

BK Opava – BK JIP Pardubice 90:104 (15:27, 46:49, 56:77)

Body: Klečka 23, Kouřil 13, Šiřina 12, Jurečka 11, Vlček 8, Dragoun 7, Zbránek 6, Kvapil a Bujnoch 4, Gniadek 2 – Kohout 26, Kent 21, Spearman 13, Pandula 12, Švrdlík 11, Welsch 7, Nečas a Půlpán 6, Potoček 2. Rozhodčí: Matějek – Baloun, Kec. Fauly: 30:27. TH: 19/29:27/37. Trojky: 9:7. Doskoky: 31:49. Hráč utkání: Ondřej Kohout. Stav série: 2:1.