• BK Opava
  • Novinky
  • Třináctka brala čtvrté místo. Těsné porážky mrzí, řekl trenér Jiří Štěpánek

  03. 04. 2024

Třináctka brala čtvrté místo. Těsné porážky mrzí, řekl trenér Jiří Štěpánek

Pozitivně pro basketbalisty opavské třináctky dopadla mezinárodní konfrontace na velikonočním turnaji v Ostravě. Tým kouče Jiřího Štěpánka svedl zajímavé bitvy. Nakonec z toho bylo čtvrté místo. Mladého kouče mrzely těsné prohry s Košicemi a Berlínem.

V úvodním zápase narazila Opava na slovinský celek Slovan Ljubljana, který porazila 45:34. „Slovinci byli pro nás velkou neznámou. Tým měl v kádru dva nadprůměrně vysoké hráče, kteří naše věže převyšovali o deset čísel. První půlka utkání se vezla v oboustranném poznávání a přehlídce chyb z nervozity,“ poznamenal Jiří Štěpánek. „Nechytili jsme míče, nezahráli rychlý protiútok. Bylo to nemastné neslané,“ podotkl trenér BK Opava.

Ve druhém poločase se Opavští zlepšili. „Přesvědčili jsme se o tom, že Slovan není soupeř, který by nás měl zaskočit. Začali jsme bránit po celé palubovce, získali jsme několik jednoduchých míčů a naše sebevědomí šlo nahoru. Utkání jsme v pohodě dotáhli do vítězného konce, blýskli jsme se hezkými akcemi a výběhy,“ pochvaloval si Jiří Štěpánek. 

Ve druhém duelu Opava nestačila na Snakes Ostrava, kterým podlehla 56:59. „Před začátkem druhého utkání se nám někde zapomněl Kristian Machanec a k týmu se připojil až deset minut před zápasem. Jelikož se jedná o hráče základní pětky, museli jsme sáhnout do sestavy. Z mého pohledu jsme soupeře podcenili a spolu se změnami v sestavě jsme nechali soupeře se rozehrát,“ přibližoval druhé utkání Jiří Štěpánek. „Druhá čtvrtina se nesla ve stejném duchu a v poločase svítil stav -10. Pochvalu zaslouží to, že jsme se dokázali vrátit do zápasu, jelikož druhý poločas se nesl v bojovnosti a postupném stahování naší ztráty,“ byl už kouč spokojenější.

Otočit výsledek se Opavě nakonec nepodařilo. „Ačkoli jsme do druhého poločasu vložili mnoho energie, opět byly v naší hře momenty, kdy jsme se nechali vytáhnout ze zápasu a nesoustředili se na svůj výkon. Zabrali jsme až v posledních dvou minutách, ale to bylo pozdě. Jsem rád, že si zahráli všichni hráči, a to i v koncovce,“ dodal kouč k druhému duelu.

Ve třetím utkání narazila Opava na německý Berliener. Slezané prohráli 31:38. „Tento zápas pro nás měl být svátkem. Potkali jsme se s velmi kvalitním a dobře hrajícím soupeřem a z toho jsme měli vytěžit spousty zkušeností,“ začal o duelu hovořit Jiří Štěpánek. „K mému překvapení jsme do zápasu vletěli jako velká voda a nebyl na nás znát žádný strach či nervozita, o to více mě těšilo, že po konci první čtvrtiny svítil stav 12:8 pro nás,“ byl mile překvapen Jiří Štěpánek. Jenže následně se německý celek zvedl. „Bohužel druhou čtvrtinu jsme začali přesně naopak, jako by se strach z výsledku z první čtvrtiny přesunul do druhé. Přišlo rychlých pět ztrát a za chvíli jsme prohrávali dvouciferně,“ kroutil hlavou trenér. „Mrzí mě, že v zápase, kdy právě můžeme nasbírat nejvíce zkušeností, tak klopíme hlavy a bojíme se chyb. Každopádně protočili jsme pětky, hlavně z důvodu, aby se kluci konfrontovali s co nejvíce německými hráči, a světe div se, pomaličku jsme ze ztráty ukrajovali. Poslední čtvrtina byl jeden velký boj, kdy jsme předváděli dobrý basket, bohužel dotáhnout se nám to již nepodařilo. Zápas skončil výsledkem -7, ale oproti loňským -60 je to výrazný posun,“ byl nakonec spokojený Jiří Štěpánek.

Ve čtvrtém vystoupení narazila Opava na slovenské Košice. Slezané prohráli 37:44. „Šlo o soupeře podobného našemu týmu. Každá čtvrtina byla vyrovnaná a nesla se v duchu bojovnosti a důrazu. Celý zápas pro nás může být ohromným přínosem a přináší nám hromadu zkušeností,“ poznamenal Jiří Štěpánek. „Hráči jako Daniel Kokošek na turnaji rostou každým dnem a ukazují, proč takové turnaje hrát. Bohužel zápas byl ovlivněn věcmi zvenčí, které nemusely, ale mohly ovlivnit už tak horší výkon rozhodčích, což přineslo tomuto utkání zbytečnou černou kaňku,“ doplnil kouč.

V posledním utkání Opavští porazili Frýdek– Místek 50:25. „K zápasu jsme přistoupili velmi zodpovědně a s chutí, a i přes okleštěnější sestavu jsme během prvních pár minut nabyli dvojciferný náskok, který jsme během zápasu udržovali a postupně navyšovali. Frýdek měl sice poněkud mladší a menší sestavu, ale agresivně bránil a měl velkou snahu. My jsme se však tentokráte nezalekli a soustředili se na náš cíl,“ okomentoval poslední vystoupení na turnaji Jiří Štěpánek.

Opava nakonec obsadila čtvrté místo. „Bolí dvě těsné porážky o 7 bodů se zahraničními soupeři z Košic a Berlína, kdy jsme klidně mohli překvapit a některého z nich porazit, každopádně stále jsou to pro nás velmi cenné zkušenosti do budoucna. A černou kaňkou na turnaji je podcenění a prohra se Snakes, z tohoto utkání si musíme vzít ponaučení. Celkově se na turnaji protočilo všech 19 našich dostupných hráčů a každý si zahrál vcelku velkou porci minut, což je pro nás splněný cíl,“ shrnul Jiří Štěpánek.

„Do All Stars turnaje se dostal Matěj Špinler, ale kluků, kteří překvapili či udělali velký krok dopředu, je spousta. Nyní nás čeká přátelské utkání s Olomoucí, letošním pořadatelem Mistrovství ČR, a poté krátká pauza a druhý kvalifikační turnaj, který rozhodne o našem postupu. Velký dík patří rodičům za podporu a ochotu kluky každý den vozit, díky všem,“ zakončil Jiří Štěpánek.

 

BK Opava - Slovan Ljubljana 45:34

BK Opava - BK Snakes Ostrava 56:59

Berliner Basketball Verband - BK Opava 38:31

BK Opava - ŠBK GALAXY Košice 37:44

Basketpoint Frýdek-Místek - BK Opava 25:50

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.