22. 07. 2019

U20 se vrací do divize A!

Mladí čeští basketbalisté si pod vedením trenérského dua Láďa Sokolovský a Patrik Smažák vybojovali návrat do divize A ME.

Po výhře ve skupině čekal na naše kluky ve čtvrtfinále Island. Ten tvrdou obranou držel vyrovnaný stav až do třetí čtvrtiny. V ní se naši dostali do jedenáctibodového vedení, ale Island stáhl na dva body. Pak přišly chvíle Jakuba Slavíka, který dal nejprve koš s faulem a pak i trojku. Výhru 77:67 (15:19 34:34 59:52) si už naši v nervozním závěru pohlídali a čekalo je semifinále s mladými Belgičany.

V něm začali Češi excelentně, v první půli udrželi Belgii na 24 bodech a v dobrém výkonu pokračovali i po pauze. Belgičané se sice v posledním dějství snažili, ale Češi bezpečně zvítězili 82:64 (22:12 41:24 61:41). Tato výhra jim zajistila postup do divize A!

"Očekávali jsme, že Belgie bude velmi těžký soupeř, ale byli jsme dobře připravení. V první půlce se nám podařilo skvěle ubránit a šli jsme do druhého poločasu s asi dvacetibodovým vedením, což nám dodalo spoustu energie a sebevědomí. Přes třetí čtvrtinu se nám podařilo náskok ještě mírně navýšit a v poslední čtvrtině jsme to už jenom drželi a jsme tam. Jsme v áčku!“ řekl po zápase jeden z klíčových hráčů českého celku Marek Welsch.

Finále proti překvapení turnaje, kterým byli domácí Portugalci, rozhodla třetí čtrvrtina, v níž si domácí před bouřlivou kulisou vybojovali rozhodující náskok a zvítězili nakonec 73:57 (14:18 34:30 61:41). Ani to na naší postupové radosti už nic nezměnilo. Třetím do party postupujících se stala Belgie, která překvapivě porazila favorizované Rusy 88:80.

Do nejlepší pětky šampionátu byl zvolen český rozehrávač Vít Krejčí, který byl nejužitečnějším hráčem našeho celku. Na doskoku mezi Čechy s průměrem 6.1 doskoku na zápas vládl opavský Jakub Slavík, který k průměru 5.7 bodu na zápas přidal také 2.3 asistence.

Na úspěchu se podíleli i další zástupci opavského basketbalu. Vedoucím týmu byl Dušan Štěnička, fyzioterapeutem pak Petr Kivorchian.