• Novinky
  • USK poraženo o pětadvacet, Opava slaví postup do semifinále!

25. 04. 2022

USK poraženo o pětadvacet, Opava slaví postup do semifinále!

Opavští basketbalisté mají ve čtvrtfinále splněno. Svěřenci kouče Petra Czudka zvládli sérii s USK Praha 4:1 na zápasy, doma v pátém utkání vysokoškoláky porazili 97:72. Hrálo se ve fantastické atmosféře, fanoušci dokonce rozjeli i mexické vlny.

Slezané šli v úvodu bezy do vedení o pět bodů, Pražané ale záhy ukázali, že v Opavě komparz dělat nebudou a podařilo se jim dokonce na chvíli jít do vedení o čtyři. Domácí basketbalisty nasměrovala správným směrem trojka Jurečky. Vysokoškoláci se naopak z dálky trápili a štěstím pro ně bylo, že Opavští zahazovali šestky. První dějství zakončila trojka Švandrlíka, koš Zbránka a USK ještě stačilo kontrovat košem s klaksonem – 19:17.

Na začátku druhé čtvrtiny poslal vysokoškoláky do vedení Vlk, v dalších minutách sledovala parádně zaplněná hala přetahovanou o každý koš. Na straně domácích se dařilo Markussonovi, který tradičně úřadoval pod koši oběma týmů. Chytil se i Keenan Gumbs, po jehož trojce ze strany to bylo 30:24 a hosté reagovali timeoutem. Opavským příznivcům zatrnulo po trojce Fuxy, Radovan Kouřil totiž zůstal ležet pod košem domácích a následně odešel ze hřiště s poraněnou rukou.

Před poločasem si ještě Opava dokázal vytvořit slušný náskok, po střelách zpoza perimetru Jurečky a Zbránka to bylo 38:29. První půli uzavřel koš Gumbse, po kterém tabulce ukazovala stav 47:31.

Žlutomodří byli v pohodě i po změně stran a sebevědomě si šli za postupem do semifinálových bojů. Pražané se ovšem snažili, odměnění byli tříbodovým pokusem Švece, který snížil na 57:44 a kouč Opavy Czudek si vzal oddechový čas. Vzápětí následovala pěkná pasáž hry. Na čtyři body Kouřila reagovalo USK dvěma slepenými trojkami, rodící se nápor rázně uťal stejnou odpovědí Gumbs. V poslední minutě se blýskl dvěma bloky během tří vteřin Markusson. V poslední vteřině zamířil až z půlky West a za stavu 71:59 USK zůstávalo ve hře.

Poslední část hry už se nesla ve znamení opavské euforie, Pražané na zvrat neměli. Oku fanoušků domácích tak lahodila překrásná spolupráce Gumbse s Markussonem, kteří si zápas užívali plnými doušky, střelu za tři pak ze svého klobouku vytáhnul i Luděk Jurečka. V posledních minutách už se zápas proměnil v opavskou exhibici, která nakonec skončila vítězstvím 97:72 a postupem do semifinále. V něm se Opava střetne s Brnem nebo Ústím nad Labem.

Názory trenérů a hráčů po zápase

BK Opava - USK Praha 97:72 (19:17, 47:31, 71:59)

Body: Gumbs 28, Markusson 19, Kouřil 13, Jurečka 11, Zbránek 10, Gniadek 7, Slavík 4, Švandrlík 3, Kavan 2 - Vlk 18, Švec 16, Farský 13, Štěrba 8, Mangas 8, West 5, Šafařík 4.

Rozhodčí: Hruša, Kučírek, Scholze. TH: 18/24:8/11. Trojky: 9/27:10/37. Doskoky: 48:37. Fauly: 19:21. Diváci: 1724. Stav série: 4:1.