21. 10. 2022

Soupeř v kole 6/23: USK Praha

V rámci 6. kola KNBL přivítáme na své palubovce tým USK Praha

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současné době patří celek USK ke středu extraligové tabulky. V minulé sezóně ve čtvrtfinále narazili Pražané právě na Opavu, které podlehli 1 - 4 na zápasy, když svou výhru získali na naší palubovce. Celkově pak obsadili 7. místo. To hrál ještě v jejich dresu Radek Farský, který po sezóně posílil náš tým.

Kromě něho opustili kádr Sov také West, Mangas, Štěrba a Macháč, novými hráči se stali Američané rozehrávač Shawn Pipes a křídlo Michael Okauru, dále guard Patrick Samoura, forward David Böhm, křídlo Joao Cortesao a mladý power forward Adam Kopřiva (18 let). Pipes, Okauru a navrátilec z NCAA Böhm se hned stali klíčovými hráči pražského týmu.

Novým trenérem se v září stal Ital Francesco Tabellini a pod jeho vedením má USK zatím bilanci 3 - 1, když vyhrál doma s Hradcem Králové, v Ostravě a s Brnem, naopak na své palubovce podlehl Pardubicím. Sovy jsou na tom tedy zatím stejně jako náš tým.

Ten se po druhé evropské pohárové prohře asi nevracel z Bulharska v nejlepším rozpoložení, navíc cesta domů se neobešla bez komplikací. Věřme, že naši basketbalisté rychle přepli zpět do ligového modu a na jejich hře to nebude znát. 

"V prvé řadě chci poděkovat USK, že přistoupili na změnu pořadatelství a po náročném cestování ve FIBA poháru hrajeme doma. Čeká nás náročné utkání. USK hraje podobně jako v minulé sezóně, což je agresivní celoplošná obrana a rychlá hra v útoku. Tým je složen z mladých hráčů a dvou cizinců. Bude to jen o našich hlavách, jak se dokážeme adaptovat z poháru do naší ligy," uvědomuje si náročnost programu Petr Czudek.

Podobný názor má i Honza Švandrlík: "USK je nepříjemný soupeř svou rychlostí a agresivitou. Hrajeme doma, tak chceme potvrdit roli favorita a v žádném případě soupeře nepodceníme. Je to teď dosti náročné období, kdy střídavě hrajeme ligu a FIBA Euro Cup. V loňské sezoně jsme to zvládli, tak snad to dáme i letos."
 
V sestavě budou stále absentovat Rosťa Dragoun, který už ale trénuje, a Kryštof Kavan. Pozitivní je, že na palubovku už naskočil zraněný Filip Zbránek. Dalším "hráčem" bude jistě opět opavské publikum, které umí své oblíbence vyburcovat, i když se jim zrovna nedaří. S jeho pomocí Sovy určitě zvládneme!

Utkání 6. kola KNBL 2022/23 BK Opava - USK Praha se hraje v sobotu 22.10.2022, začátek je tradičně v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.