02. 06. 2023

Ohlasy finále 4/23 Opava - Děčín

Euforie, nadšení, neskutečná radost. Ani tato slova nevystihují, co se dělo po skončení finále v narvané opavské hale

Přitom utkání bylo neskutečně vyrovnané, Děčín i přes oslabení držel s Opavou krok. Žádný z týmů se nedostal do dvouciferného vedení a po škoující trojce Ty Nicholse se rozhodlo až v prodloužení.

"Říkali jsme si, že bychom mohli uspět, a to nás hrozně svazovalo. Bylo potřeba kluky trochu uvolnit. A viděli jste dnešní čtvrtý zápas. I když hostům chyběli důležití hráči Walton s Pomikálkem, bylo to nesmírně náročné. Ale je tu vítězství. Úžasná atmosféra. Lidi jsou skvělí. A k tomu hala, která má dvacet let, je mistrovská, což jsem si vždycky přál," byl po konci v euforii Petr Czudek, který přes televizní kamery poslal vzkaz Ivanu Trojanovi a pak vystřihl gymnastickou vložku.

"Ta sezóna nebyla dobrá. Sedmé místo není úplně ideální pro vstup do play-off. Ale předkolem se Slavií, ten poslední zápas, jsem cítil, ne že vyhrajeme titul, ale že jsme se chytli a můžeme sezonu trochu zachránit, zdramatizovat. Najednou jsme porazili Brno, Nymburk a Děčín – druhého, prvního a třetího po dlouhodobé části. Titul je zaslouženě u nás," dodal ještě pro server i.dnes opavský trenér.

"Nezažil jsem nervóznější utkání a jen to svědčí o tom, o jak moc v něm šlo. Byla to bitva o každý balon, koš a centimetr hřiště. Fanouškům se to muselo líbit a pro nás to mělo šťastný konec, což si tu lidi zasloužili. O výsledek jsme se báli a můžu říct, že stokrát hůř se hraje proti soupeři, kterému chybí dva důležití hráči ze základní rotace, což bylo znát jak v Děčíně, tak tady. Oni se neskutečně semkli a hráli fantastický basket. Fakt se teď proti nim hrálo hůř, ale už je to pryč a my jsme mistři," popsal své pocity dojatý Jakub Šiřina

"Atmosféra? Nemám slov. Bylo to úplně úžasné, skvělá atmosféra a na závěr když fanoušci skandují „Děčín” a vyjadřují respekt a podporu druhému týmu, to bylo krásné gesto fair play. A já jenom doufám, že to kluci a fanoušci Děčína ocenili. Ta podpora byla úžasná jak u nás, tak v Děčíně. Celé finále bylo ozdobou ligy. V tomhle posledním utkání jsem viděl lidi stát na schodech i za ochozy a myslím, že kdyby kapacita byla dvojnásobná, tak se to zaplní, klidně i desetitisícové hlediště. My jsme strašně rádi za tuhle krásnou halu a jsme všem vděční, že nás k tomu titulu dotlačili. Nebýt fanoušků, tak titul nemáme," dodal ještě MVP finále KNBL 2022/23.

Pocity Radovana Kouřila najdete zde.

Opava měla lepší dvojky (42/26 - 40/19) a šestky (25/20 - 30/18), Děčín zase trojky (35/12 - 35/16). Válečníci nás sice přeskákali poměrem 41 - 44, ale na bodech z druhých šancí (20 - 19) se to neprojevilo, ovšem Děčín trestal z rychlých protiútoků (8 - 18). Měli jsme sice méně zisků (6 - 7), ale také méně ztrát (10 - 13) a naše lavička jasně přehrála tu děčínskou (41 - 26). O vyrovnanosti utkání svědčí i týmové koeficienty: Opava 124, Děčín 123.

Jako správný kapitán táhl náš tým MVP celé finálové série Jakub Šiřina. Ten měl nakonec na kontě 31 bodů (dvojky 16/11, šestky 6/6), 4 doskoky, 6 asistencí a 6 získ. faulů (val. 30). Jeho kolega na rozehrávce Radovan Kouřil měl bilanci 15 bodů, 4 doskoků a 8 asistencí (val. 23). 

Nestárnoucí Larry Jurečka přidal 16 bodů (trojky 9/4), 5 doskoků a 6 asistencí (val. 16), skvělou bilanci měl také Honza Švandrlík s 15 body (dvojky 2/2, trojky 5/3, TH 2/2), 5 doskoky a 1 asistencí (val. 16), Kuba Mokráň přidal k 11 bodům i 4 doskoky a 3 asistence (val. 14).

Je dobojováno, Opavě patří sláva, Děčínu velké uznání! To prokázali i opavští diváci, když odměnili soupeře po skončení zápasu i při předávání stříbrných medailí ovacemi. Jak řekl po utkání Kuba Šiřina: "Titul si zasloužily oba týmy, ale vyhrát může jenom jeden!"

Teď se bude slavit, ale i Petr Czudek v rozhovorech připomínal, že musí brzy přijít zase práce. Na Opavu totiž čeká Liga mistrů!  
 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.