13. 05. 2023

Před semifinále č. 3/23 a 4/23

"Naše" semifinále letošního ročníku KNBL se za stavu 1 - 1 stěhuje do Opavy

Nymburský basketbal má dlouhou tradici, hraje se tu už od roku 1929. Je také velice úspěšný, když nymburští basketbalisté získali celkem 18 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru.

Nymburk v této sezóně "protočil" již 22 hráčů a má už druhou trenérskou dvojici (podrobnosti zde), ale jeho výsledky jsou oproti minulým sezónám horší. Po základní a nadstavbové části sice nymburští basketbalisté obsadili s bilancí 25 - 11 první místo, ale jen díky lepším zápasům s Brnem, které mělo stejně bodů.

Ve čtvrtfinále se pak stala věc roky nevídaná, když Nymburští prohráli dokonce dva zápasy a postup do semifinále si vybojovali na USK poměrem 4 - 2 na zápasy. Z toho je vidět, že Nymburk už není tím suverénem posledního desetiletí. Přesto je to stále nejsilnější tým KNBL a znovu adept č. 1 na mistrovský titul.

S Nymburkem jsme letos měli až do semifinále č. 2 nulovou bilanci co se výher týče. Pak ale naši basketbalisté splnili cíl dovézt do Opavy alespoň jednu semifinálovou výhru a rázem je výhoda na naší straně. Na vysokém vítězství 94:75 se podílel celý tým, který se musel vyrovnat i s odstoupením Filipa Zbránka v průběhu zápasu. Bodově přispěli všichni, kteří se na palubovce objevili. 

Nic ale není rozhodnuto, k postupu do finále jsou zapotřebí 4 výhry. I tým USK ve čtvrtfinále odjížděl z Nymburku za stavu 1 - 1, přesto nakonec postoupil úřadující mistr.

Kdo sledoval semifinálové přenosy z nymburské haly, jistě ho zarazila návštěva. První utkání navštívilo 759 diváků, to druhé dokonce pouhých 578. Nabízí se otázka, kdy jindy by měli fanoušci chodit na basketbal než při vrcholu sezóny.

To v Opavě bude situace jiná. Již na tři čtvrtfinálové zápasy přišlo přes 7000 diváků (v průměru 2340 na zápas) a podobná a dost možná ještě vyšší návštěva se čeká na semifinálové duely. Opavští fanoušci prostě svůj tým podporují ve velkém a to nejen doma, ale i na venkovních zápasech.

"Konečně se nám povedlo letos porazit Nymburk. Spadl nám obrovský balvan ze srdce. Věřím v zaplněné tribuny a zopakování našeho nymburského výkonu," řekl před domácími semifinálovými zápasy Radovan Kouřil.

I Petr Czudek, kterému možná kromě Míry Kvapila bude chybět také s poraněným kotníkem bojující Filip Zbránek, věří v sílu šestého hráče: "Z Nymburka jsme si přivezli jedno vítězství. Čekají nás dva domácí zápasy, ve kterých nás požene plná hala dopředu. Doufám, že jejich očekávání naplníme a navážeme na výkon ze čtvrtečního utkání v Nymburce."

Výzvy k vytvoření "žlutého pekla" jsou už asi nošením dříví do lesa. Plná žlutá hala určitě požene naše hráče k výhře!

Zápas semifinále č. 3 BK Opava - ERA Basketball Nymburk se hraje v neděli 14.5.2023, semifinále č. 4 pak v pondělí 15.5.2023. Oba souboje loňských finalistů mají začátky v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.