06. 01. 2023

Soupeř v kole 17/23: USK Praha

Po prohře v Ostravě jedou naši basketbalisté na pražskou Folimanku

Klub USK Praha je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současné době patří celek USK ke středu extraligové tabulky. V minulé sezóně ve čtvrtfinále narazili Pražané právě na Opavu, které podlehli 1 - 4 na zápasy, když svou výhru získali na naší palubovce. Celkově pak obsadili 7. místo. To hrál ještě v jejich dresu Radek Farský, který po sezóně posílil náš tým.

Kromě něho opustili kádr Sov také West, Mangas, Štěrba a Macháč, novými hráči se stali Američané rozehrávač Shawn Pipes a křídlo Michael Okauru, dále guard Patrick Samoura, forward David Böhm, křídlo Joao Cortesao a mladý power forward Adam Kopřiva (18 let). Pipes, Okauru a navrátilec z NCAA Böhm se hned stali klíčovými hráči pražského týmu.

Novým trenérem se v září stal Ital Francesco Tabellini a pod jeho vedením má USK zatím vyrovnanou bilanci 7 - 7. Sovy jsou na tom tedy s úspěšností 50 % zatím stejně jako náš tým, takže nadcházející zápas bude i o tom, který z celků bude mít větší šanci ma elitní osmičku. Připomínáme, že v říjnu jsme v 6. kole USK porazili 79:71.

Náš tým není v pohodě, což ještě prohloubila porážka na palubovce Nové huti. Navíc pokračují zdravotní problémy. Rosťa Dragoun je zraněný, Kryštof Kavan nemocný, zdravotní problémy má i Filip Zbránek. Hrozí tedy, že budeme opět hrát jen s devíti hráči. Přesto naši nic předem nevzdávají.

"Po neúspěšném derby v Ostravě nás čeká utkání na USK. V minulém kole domácí jasně přehráli Olomoucko, takže nás nečeká nic jednoduchého. Je naší povinností hrát v nadstavbě v horní osmičce, proto si nemůžeme dovolit v Praze zaváhat," burcuje Petr Czudek.

Podobně mluví i kapitán Kuba Šiřina: "Nemáme teď nejúspěšnější období. Po porážce v Ostravě se chceme odpíchnout k lepším zítřkům a v Praze zvítězit. Víme, že nás čeká běhavý a houževnatý soupeř, který v minulém kole pokořil Olomoucko. Musíme zabojovat, abychom si udrželi kontakt s horní polovinou tabulky."

Zápas 17. kola KNBL USK Praha - BK Opava se hraje v sobotu 7.1.2023, začátek je v 17:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.